Honours - Click on link for photos

Anyone who can assist in either photos or scores from previous finals, please email us.

Division One - Winter League
 

Year

Winners

Played / Points

Runners Up

Played / Points

1999/2000

The Archers 'A'

 

Coach & Horses 'A'

 

2000/2001

The Archers 'A'

Pl 22 Pts 150

Legion Lions

Pl 22 Pts 140

2001/2002

The Archers Arrows

Pl 20 Pts 128

Legion Lions

Pl 20 Pts 122

2002/2003

Legion Lions

Pl 18 Pts 164

Nag's Head

Pl 18 Pts 144

2003/2004

Archers Arrows

Pl 22 Pts 189

Marne 'A'

Pl 22 Pts 186

2004/2005

Legion Lions

Pl 22 Pts 198

Archers Arrows

Pl 22 Pts 191

2005/2006

Legion Lions

Pl 16 Pts 165

Marne 'A'

Pl 16 Pts 136

2006/2007

Legion Lions

Pl 20 Pts 185

Feathers 'A' / Marne 'A'

Pl 20 Pts 151

2007/2008

Archers Arrows

Pl 20 Pts 199

Archers Crusaders

Pl 20 Pts 157

2008/2009

Legion Lions

Pl 20 Pts 181

Archers Arrows

Pl 20 Pts 172

2009/2010

Legion Lions

Pl 22 Pts 205

Tanners Arms (formerly Archers Arrows)

Pl 22 Pts 192

2010/2011

Legion Lions

Pl 20 Pts 194

Tanners Arms

Pl 20 Pts 155
2011/2012 The Magic @ Bricklayers Arms Pl 18 Pts 136 Legion Lions Pl 18 Pts 131

2012/2013

Boars Bores

Pl 16 Pts 137

Nags Head Moreton

Pl 16Pts 123
2013/2014 Wheatsheaf Wanderers   Bricklayers Arms 'B'  
2014/2015 Stansted Squatters Pl. 20 Pts Minerals & Vitamins Pl 20 Pts 174
2015/2016 Minerals & Vitamins PL 20 Pts 183 Stansted Squatters PL 20 Pts 179
2016/2017 Minerals & Vitamins PL 18 Pts 177 Stansted Squatters PL 18 Pts 154
         

Division Two - Winter League
 

Year

Winners

Played / Points

Runners Up

Played / Points

 1999/2000

The Tanners Arms

 

The Archers 'B'

 

2000/2001

The Falcon

Pl 22 Pts 134

Plume Of Feathers

Pl 22 Pts 131

2001/2002

The Wheatsheaf

Pl 20 Pts 130

Old Bulls Head

Pl 20 Pts 127

2002/2003

Tanners Arms

Pl 18 Pts 134

Jolly Brewers

Pl 18 Pts 123

2003/2004

Takeley Park

Pl 20 Pts 160

Cock Inn

Pl 20 Pts 144

2004/2005

Green Man

Pl 22 Pts 197

Elsenham Eagles

Pl 22 Pts 163

2005/2006

The Stag

Pl 18 Pts 155

Legion 54's

Pl 17 Pts 130

2006/2007

Elsenham Hawks

Pl 22 Pts 208

Stortford Sports

Pl 22 Pts 176

2007/2008

Brewery Tap

Pl 18 Pts 155

Flitch Snooker Club

Pl 18 Pts 143

2008/2009

Bricklayers Arms 'A'

Pl 20 Pts 175

The Marne 'B'

Pl 20 Pts 162

2009/2010

Archers Bows

Pl 22 Pts 198

Bricklayers Arms 'B'

Pl 22 Pts 181

2010/2011

Marne Lakeside

Pl 20 Pts 200

Galacticos at Cock Inn

Pl 20 Pts 188
2011/2012 BSSC Bows Pl 18 Pts 148 The Marne A Pl 18 Pts 145

2012/2013

Legion Bulls

Pl 16 Pts148

The Brickies

Pl 16 Pts127
2013/2014 Kings Arms 'B'   Takeley Social Club  
2014/2015 Gate Swingers PL 20 Pts 202 The Messy Marners Pl 20 Pts 178
2015/2016 Birchanger Guys 'n' Girls PL 20 Pts 170 The Marne Irons PL 20 Pts 152
2016/2017 The Brickies PL 18 Pts 162 B.S.S.C. PL 18 Pts 135
         

Division Three - Winter League
 

Year

Winners

Played / Points

Runners Up

Played / Points

 1999/2000

The Falcon 'A'

 

The Stag Legends

 

2000/2001

Wheatsheaf 'A'

Pl 18 Pts 118

The Star

Pl 18 Pts 114

2001/2002

Archers Daggers

Pl 18 Pts 107

The Black Horse

Pl 18 Pts 106

2002/2003

Elsenham Bowls Club

Pl 18 Pts 142

Robin Hood

Pl 18 Pts 129

2003/2004

Stansted F.C. 'B'

Pl 20 Pts 157

Three Colts 'A'

Pl 20 Pts 142

2004/2005

The Stag

Pl 22 Pts 179

Brewery Tap

Pl 22 Pts 155

2005/2006

BSST

Pl 14 Pts 120

Brewery Tap

Pl 14 Pts 119

2006/2007

Flitch Snooker Club

Pl 22 Pts 215

Nags Head (BS)

Pl 22 Pts 164

2007/2008

The Marne

Pl 18 Pts 163

Hockerill Cricket Club

Pl 18 Pts 133

2008/2009

Kings Arms 'B'

Pl 20 Pts 174

Bricklayers Arms 'B'

Pl 20 Pts 170

2009/2010

Stortford Lakeside Superbowl

Pl 20 Pts 199

Cock Inn Galacticos

Pl 20 Pts 190

2010/2011

Takeley Sports and Social Club

Pl 20 Pts 193

Four Ashes 'A'

Pl 20 Pts 174
2011/2012 BSSC 'A' Pl 16 Pts 137 BSSC Dames Pl 16 Pts 123

2012/2013

Marne Inn Bulmers

Pl 16 Pts 155

The Railway Inn

Pl 16 Pts 134
         


Division Four - Winter League
 

Year

Winners

Played / Points

Runners Up

Played / Points

2005/2006

Nags Head (BS)

Pl 13 Pts 109

Marne B

Pl 14 Pts 100


K.O. Cup - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

 1999/2000

The Waggon & Horses 'A'

5-2

Coach & Horses 'A'

2000/2001

Archers 'A'

5-0

Stansted F.C. 'A'

2001/2002

Nag's Head

5-4

Legion Lions

2002/2003

Nag's Head

5-1

Marne 'A'

2003/2004

Legion Lions

5-1

Greenman

2004/2005

Archers Arrows

5-3

Old Bulls Head

2005/2006

The Stag

5-4

Marne A

2006/2007

Legion Lions

5-3

Archers Arrows

2007/2008

Legion Lions

5-3

Elsenham Banditos

2008/2009

Archers Arrows

5-3

Archers Bows

2009/2010

Legion Lions

5-4

Cock Inn Galacticos

2010/2011 Marne Lakeside 5 - 1 Stortford Sports 'B'
2011/2012 Nags Head Moreton 5 - 3 Legion Lions

2012/2013

BSSC Demon

5 - 4

Elsenham 'A'

2013/2014 BSSC Cock & Balls 5 - 3 Takeley Social Club
2014/2015 BSSC Warriors 5 - 1 Minerals & Vitamins
2015/2016 Minerals & Vitamins 5 - 4 Legion Lions
2016/2017 Minerals & Vitamins 5 - 2 Stansted Squatters
       

Singles - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

1999/2000

Steve Gabriel
 (Coach & Horses 'A')

4-3

Ian Radford
(Archers 'A')

2000/2001

Steve Gabriel
(Legion Lions)

4-1

Gordon Branscombe
(White Hart)

2001/2002

Steve Gabriel
(Legion Lions)

4-2

Andy Hardie
(Legion Lions)

2002/2003

Andy Hardie
(Legion Lions)

4-2

Nick Edwards
(Archers Arrows)

2003/2004

Leon Peters
(Archers Arrows)

4-1

Martin Cockburn
(Archers Arrows)

2004/2005

Leon Peters
(Archers Arrows)

4-3

Steve Parradine
(Archers Arrows)

2005/2006

Steve Gabriel
(Legion Lions)

4-3

Jon Howarth
(Marne A)

2006/2007

Mark Sleeman
(Legion Lions)

4-1

Leon Peters
(Takeley Park)

2007/2008

John Howarth
(Archers Arrows)

4-1??

Andy Hardie
(Legion Lions)

2008/2009

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

4-1

Mandy Laurie
(Archers Dames)

2009/2010

Phill Dunkley
(Stortford Sports B)

4-3

Paul Marler
(Legion Lions)

2010/2011 Andy Hardie 4 - 0 Chris Coney
2011/2012 Mark Sleeman 4 - 2 Simon Brace
2012/2013

Ross Leavers
(Elsenahm 'A')

4 - 1 Dave Morris
(Magic Bricklayers)
2013/2014 Julian Haslen 4 - 3 Richard Berry
2014/2015      
2015/2016 Simon Brace
(Minerals & Vitamins)
4 - 3 Aaron Fennell
(Marne Invincibles)
2016/2017 Ross Leavers
(Minerals & Vitamins)
4 - 3 John Howarth
(Stansted Squatters)
       

Doubles - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

1999/2000

Gordon Branscombe& I.Yates
(White Hart)

?

Neil Oxborrow & Richard Obeney
(Coach & Horses 'B')

2000/2001

Garry Wyatt & Terry Muller
(Marne 'A')

4-1

Graham Hurt & Dave Wilson
(Marne 'A')

2001/2002

Andy Hardie & Steve Gabriel
(Legion Lions)

4-1

Graham Hurt & Dave Wilson
(Marne 'A')

2002/2003

Phill Dunkley & Dave Wilson
(Marne 'A')

4-2

Sean Crosswaite & Leon Peters
(Archers Arrows)

2003/2004

Roy Barnard & Sean Crosswaite
(Archers Arrows)

4-1

Ian Radford & Steve Parradine
(Stansted F.C.)

2004/2005

Steve Gabriel & Andy Hardie
(Legion Lions)

4-2

Dave Wilson & Phill Dunkley
(Marne A)

2005/2006

Adrian Holyomes & Tim Holyomes
(Legion Lions)

4-0

Ron Stringer & Mick Isaard
(Brewery Tap)

2006/2007

Mark Sleeman & Richard Obeney
(Legion Lions)

4-3

Andy Hardie & Steve Gabriel
(Legion Lions)

2007/2008

Mark Sleeman & Richard Obeney
(Legion Lions)

4-3??

Alan Worrell & Chris North
(Bricklayers Arms)

2008/2009

Steve Gabriel & Andy Hardie
(Legion Lions)

4-3

Marc Hargreaves & Simon Brace
(Elsenham Banditos)

2009/2010

Paul Court & Dave Morris
(Cock Inn Galacticos)

4-3

Adrian Holyomes & Tim Holyomes
(Legion Lions)

2010/2011 John Howarth & Chris Murdoch
(Tanners Arms)
4 - 2 Adrian Holyomes & Tim Holyomes
(Legion Lions)
2011/2012 Mark Sleeman & Richard Obeney
(Legion Lions)
4 - 2 Ciaran Savage & Neil Rooke
(Takeley Social Club)
2012/2013 Chris North & Charlie Carpenter
(BSSC Cock 'n' Balls)
4 - 1 Des McConnell & Howard Baynes
(Stortford Sports)
2013/2014

Martin Cockburn & Dave Wilson
(Wheatsheaf Wanderers)

4 - 3 Paul Court & Richard Berry
(Bricklayers)
2014/2015 Daniel Brace & Marc Hargreaves
(Minerals & Vitamins)
4 - 2 Ricahrd Obeney & Mark Sleeman
(British Legion)
2015/2016 Tim Holyomes & Adrian Holyomes
(Stansted Squatters)
4 - 0 Paul Court & Ross Leavers
(Minerals & Vitamins)
2016/2017 Martin Cockburn & Dave Wilson
(Stansted Squatters)
4 - 3 Tim Holyomes & Adrian Holyomes
(Stansted Squatters)
       
Scotch Doubles - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

2010/2011

Paul Court & Dave Morris
(The Magic @ Bricklayers Arms)

?

John Howarth & Craig Houston
(Tanners Arms)

2011/2012

Marc Hargreaves & Simon Brace
(Elsenham Globe Trotters))

4 - 2

Graham Hurt & Phil Dunkley
(Marne Lakeside)

2012/2013

Craig Houston & Steve Paradine
(BSSC Demons)

4 - 1

Gary Wilsher & Justin Everett
(Magic Bricklayers)

2013/2014 Paul Court & Dave Morris
(Bricklayers)
4 - 1 Jon Selwood & Richard Berry
(Bricklayers)
2014/2015      
2015/2016 John Howath & Chris Patient
(Stansted Squatter)
4 - 2 Richard Berry & Jon Selwood
(Elsenham Bowls)
2016/2017 Tim Holyomes & Adrian Holyomes
(Stansted Squatters)
4 - 0 Paul Court & Simon Brace
(Minerals & Vitamins)
       

Ladies Singles - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

1999/2000

Mel Puttick
(Scruffy Macs 'A')

?

Tracey Morley
(Archers 'B')

2000/2001

Tracey Morley
(Archers 'C')

?

Carley Westwood
(Waggon & Horses)

2001/2002

Kimberley Mace
(Scruffy Macs 'B')

?

Tracey Morley
(Archers Crossbows)

2002/2003

Kimberley Mace
(Scruffy Macs 'B')

4-2

Viv Wyatt
(Marne 'A')

2003/2004

Helen Mallon
(Black Horse)

4-3

Tara Grant
(Archers)

2004/2005

Mel Puttick
(Black Lion A)

4-1

Helen Mallon
(Black Horse)

2005/2006

Mandy Barnard
(Archers Dames)

4-1

Kimberley Mace
(Three Colts)

2006/2007

Kimberley Mace
(Three Colts)

4-2

Mandy Barnard
(Archers Dames)

2007/2008

Tracey Challis
(Archers Dames)

4-1

Cathy O'Neill
(Legion Lions)

2008/2009

Tracey Challis
(Archers Dames)

4-0

Mandy Laurie
(Archers Dames)

2009/2010

Mandy Laurie
(Archers Dames)

4-0

Tracey Challis
(Archers Dames)

2010/2011 Tara Wyatt
(Archers Dames)
4 - 1 Tracey Challis
(Archers Dames)
2011/2012 Kimberley Mace
(Ells Bells)
4 - 2 Viv Wyatt
(Archers Dames)
2012/2013 Tracey Challis
(BSSC Dames)
4 - 1 Tara Whiffen
(BSSC Dames)
2013/2014 Tara Wyatt Whiffen
(BSSC Dames)
4 - 3 Mel Puttick
(Marne Holstens)
2014/2015 Viv Wyatt
(BSSC Guys 'n' Girls)
   
2015/2016 Tara Wyatt Whiffen
(Birchanger Guys 'n' Girls)
4 - 2 Mel Puttick
(Bricklayers Arms)
2016/2017 Ann Shepherd
(Jubilee Flukes)
4 - 3 Tara Wyatt Whiffen
(Birchanger Guys 'n' Girls)
       

Mixed Doubles - Winter League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

1999/2000

Graham Hurt & C.Walker
(Marne 'A')

?

Sean Crosswaite & Tracey Morley
(Archers 'B')

2000/2001

Roy Barnard & Amanda Barnard
(Archers 'B')

?

Mel Puttick & Dave Jay
(Scruffy Macs 'A')

2001/2002

Nick Edwards & Tara Grant
(Archers Arrows)

?

Graham Hurt & Fiona Darton (Marne 'A')

2002/2003

Nick Edwards & Tara Grant
(Archers Arrows)

4-3

Richard Obeney & Kathy O'Neill
(Legion Lions)

2003/2004

Nick Edwards & Tara Grant
(Archers Arrows)

4-2

Garry Wyatt & Viv Wyatt
(Marne 'A')

2004/2005

Helen Mallon & Zac Miller
(Black Horse)

-

-

2005/2006

Jamie Wyatt & Viv Wyatt
(Archers)

4-2

Andy Malins & Pippa Kelly
(Black Horse)

2006/2007

Jamie Wyatt & Viv Wyatt
(Archers)

4-1

Richard Obeney & Cathy O'Neil
(Legion Lions)

2007/2008

Tara Wyatt & Garry Wyatt
(Archers)

4-1??

Mel Puttick & Scott Robertson
(Black Lion)

2008/2009

Charlotte Howard & Craig Houston
(Archers)

4-3

Esther Wylde & Dave Dawkins
(Cock Inn)

2009/2010

Mel Puttick & Scott Robertson
(Marne Inn)

4-2

Martin Cockburn & Mandy Laurie
(Archers)

2010/2011 Mel Puttick & Scott Robertson
(Marne Inn)
4-2 Tracey Challis & Steve Seabridge
(Archers)
2011/2012 Martin Cockburn & Mandy Laurie
(BSSC)
  Jamie Wyatt & Viv Wyatt
(BSSC)
2012/2013 Nick Edwards & Kelly Hoare
(BSSC)
4-2 Garry Wyatt & Tara Whiffen
(BSSC)
2013/2014 Nick Edwards & Kelly Hoare
(BSSC)
  Alessia Gilbey & Paul Court
(Bricklayers)
2014/2015 Martin Cockburn & Mandy Laurie
(BSSC)
4 - 3 Tara Wyatt & Mark Smith
(BSSC Guys & Girls)
2015/2016 Daniel Brace & Laura Knox
(Minerals & Vitamins)
4 - 2 Dawn Fitch & Tom Reed
(Four Ashes)
2016/2017 Tara Wyatt & Mark Smith
(BSSC Guys & Girls)
4 - 0 Daniel Brace & Laura Knox
(Minerals & Vitamins)
       

Three Man - Winter League
 

Year

Winners

 

Runners Up

2001/2002

Archers 'A'

5-0

Stansted F.C. 'A'

2002/2003

Legion Lions

5-1

Waggon & Horses

2003/2004

Marne 'A'

5-4

Takeley Park

2004/2005

Marne 'A'

5-2

Feathers B

2005/2006

Archers Arrows

5-4

The Stag

2006/2007

Stortford Sports

5-4

Archers C

2007/2008

Archers 'A'

5-4

Archers 'B'

2008/2009

Archers 'C'

5-4

Legion Lions

2009/2010

5-4

2010/2011 Legion Lions - Tim/Adrian/Mark/Craig   Legion Lions - Andy/Jules/Steve/Paul
2011/2012 The Magic @ Bricklayers 5 - 1 Legion Bulls
2012/2013 Elsenham 'A'
(Simon Brace, Ross Leavers, Marc Hargreaves)
5 - 0 Cock 'n' Bricks
(Chris North, Alan Worrell, Niall McGowan, Pete Bann)
20132014 Wheatsheaf Wanderers
(Martin Cockburn, Adrian Holyomes, Tim Holyomes, Al Kelling)
5 - 3 Legion Bulls
(Reece Kephalas, Richard Obeney, Neil Oxborrow)
       
2015/2016 3 Men & A Wheelchair
Dave Wilson, Si Ayliffe , Mark Sleeman, John Howarth()
5 - 4 Elsenham Hawks
(Paul court, Daniel Brace, Richard Berry)
2016/2017 Elsenham Hawks
(Paul court, Daniel Brace, Richard Berry)
5 - 2 3 Men & A Wheelchair
Dave Wilson, Si Ayliffe , Mark Sleeman, John Howarth)
       

Captains Cup Division One
 

Year

Winners

Played/Won

1999/2000

Garry Wyatt
(Marne 'A')

?

2000/2001

Richard Morland
(Waggon & Horses)

?

2001/2002

Graham Hurt
(Marne 'A')

20/16

2002/2003

Mark Munton
(Old Bulls Head)

18/12 (Playoff)

2003/2004

Craig Houston
(Old Bulls Head)

22/18 (Playoff)

2004/2005

Mark Stickland
(Archers Arrows)

22/17

2005/2006

Simon Ayliffe
(Marne A)

16/14

2006/2007

Dale Felton
(Stag)

20/15

2007/2008

Graham Hurt
(Archers Arrows)

20/17

2008/2009

Richard Obeney
(Legion Lions)

4-0 v Chris Fordham (Archers Crusaders)

2009/2010

John Howarth
(Archers Arrows)

4-2 v Simon Brace (Elsenham Banditos)
Captains Cup Division One
 

Year

Winners

Played/Won

1999/2000

Garry Wyatt
(Marne 'A')

?

2000/2001

Richard Morland
(Waggon & Horses)

?

2001/2002

Graham Hurt
(Marne 'A')

20/16

2002/2003

Mark Munton
(Old Bulls Head)

18/12 (Playoff)

2003/2004

Craig Houston
(Old Bulls Head)

22/18 (Playoff)

2004/2005

Mark Stickland
(Archers Arrows)

22/17

2005/2006

Simon Ayliffe
(Marne A)

16/14

2006/2007

Dale Felton
(Stag)

20/15

2007/2008

Graham Hurt
(Archers Arrows)

20/17

2008/2009

Richard Obeney
(Legion Lions)

4-0 v Chris Fordham (Archers Crusaders)

2009/2010

John Howarth
(Archers Arrows)

4-2 v Simon Brace (Elsenham Banditos)

Captains Cup Division Two
 

Year

Winners

Played/Won

1999/2000

Ian Ballands
(Jolly Brewers)

?

2000/2001

D. Richardson
(The Stag)

?

2001/2002

Mark Munton
(Old Bulls Head)

20/18

2002/2003

Trevor Brown
(Tanners Arms)

18/15

2003/2004

Steve Seabridge
(Archers Daggers)

20/16

2004/2005

Steve Seabridge
(Archers Daggers)

22/17

2005/2006

Doug Felton
(The Stag)

17/14
2006/2007 Des McConnell
(Stortford Sports)
22/18

2007/2008

Ciaran Savage
(Green Man)

18/15

2008/2009 onwards

KO Tournament - See division one

 

Captains Cup Division Three
 

Year

Winners

Played/Won

1999/2000

Ray Turner
(The Falcon)

?

2000/2001

R. King
(Legion 'B')

?

2001/2002

Steve Seabridge
(Archers Daggers)

18/14

2002/2003

Sullivan Dawkins
(Elsenham Bowls Club)

18/15

2003/2004

John Turner
(Stansted F.C. 'B')

20/16

2004/2005

Des McConnell
(BSST)

22/19

2005/2006

Des McConnell
(BSST)

13/12
2006/2007 Daniel Gill
(Stansted FC A)
22/17

2007/2008

Jayson Irving
(Legion Cubs)

18/14

2008/2009 onwards

KO Tournament - See division one

 

Captains Cup Division Four
 

Year

Winners

Played/Won

2005/2006

Kevin Peace
(Nags Head)

13/10

Hotshots - Division One - Percentage
 

Year

Winners

Played/Won/%

Runners Up

Played / Won %

2001/2002

Sean Crosswaite
(Archers Bows)

32/24/75.00%

P Barraclough
(Feathers 'B')

20/15/75.00%

2002/2003

Nick Edwards
(Archers Arrows)

29/23/79.31%

Julian Haslam
(Legion Lions)

33/26/78.79%

2003/2004

Steve Gabriel
(Legion Lions)

44/36/81.82%

Andy Hardie
(Legion Lions)

33/27/81.82%

2004/2005

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

35/29/82.86%

Leon Peters
(Archers Arrows)

40/31/77.50%

2005/2006

Paul Marler
(Legion Lions)

27/24/88.89%

Graham Hurt
(Marne A)

27/21/77.78%

2006/2007

Andy Hardie
(Legion Lions)

25/22/88%

Steve Gabriel
(Legion Lions)

37/28/75.68%

2007/2008

John Howarth
(Archers Arrows)

35/28/80%

Adrian Holyomes
(Archers Arrows)

35/28/80%

2008/2009

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

30/24/80%

Andy Hardie
(Legion Lions)

25/19/76%

2009/2010

Craig Hay
(Legion Lions)

40/31/77.5%

Mark Sleeman
(Legion Lions)

37/37/72.97%

2010/2011

Adrian Holyomes
(Tanners Tornadoes)

35/27/77.14%

Craig Hay
(Legion Lions)

38/29/76.32%
2011/2012 Paul Court
(The Magic @ Bricklayers Arms)
32 / 25 / 78.13% Keith Branscombe
(Nags Head)
36 / 27 / 75%
2012/2013 Simon Ayliffe
(Boars Bores)
17 / 15 / 88.24% Adrian Holyomes
(Boars Bores)
30 / 24 / 80%
2013/2014 Adrian Holyomes
(Wheatsheaf Wanderers)
90.32% Ross Leavers
(Bricklayers)
75%
2014/2015        
2015/2016 Ross Leavers
(Minerals & Vitamins)
PL 33 Won 26 - 78.79% Daniel Brace
(Minerals & Vitamins)
PL 33 Won 25 - 75.76%
2016/2017 Ross Leavers
(Minerals & Vitamins)
PL 24 Won 21 - 87.50% John Howarth
(Stansted Squatters)
PL 35 Won 30 - 85.71%
         

Hotshots - Division One - Frames Won
 

2004/2005

Leon Peters
(Archers Arrows)

40/31/77.50%

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

35/29/82.86%

2005/2006

Al Kelling
(Feathers B)

32/24/75%
(Won playoff 4-3)

Paul Marler
(Legion Lions)

27/24/88.89%

2006/2007

Steve Gabriel
(Legion Lions)

37/28/75.68%
(Won Playoff)

Keith Branscombe
(Nags Head Moreton)

40/28/70%

Hotshots - Division Two - Percentage
 

Year

Winners

Played/Won/%

Runners Up

Played/Won/%

2001/2002

Mark Munton
(Old Bulls Head)

20/16/80.00%

Kev
(Greenman)

19/14/73.68%

2002/2003

C Sharp
(Tanners Arms)

34/27/79.41%

R Neale
(Cock Inn)

33/26/78.79%

2003/2004

Neil Tilstone
(Stansted F.C. 'A')

24/19/79.17%

Adrian Holyames
(Legion 54's)

38/30/78.95%

2004/2005

Mark Jones
(Green Man)

24/20/83.33%

Chris Sharp
(Tanners Arms)

40/33/82.50%

2005/2006

Brian Bell
(Stansted FC B)

32/25/78.13%

J Timms
(Legion 54's)

30/22/73.33%

2006/2007

Gavin Calder
(Elsenham Hawks)

37/29/78.38%

Ian Taylor
(Elsenham Hawks)

34/26/76.47%

2007/2008

A Hornby
(Flitch Snooker Club)

32/26/81.25%

Phill Dunkley
(Brewery Tap)

35/27/77.14%

2008/2009

Ciaran Savage
(Green Man)

34/27/79.41%

Robert MacLeod
(Elsenham Bowls Club)

33/25/75.76%

2009/2010

Akhbar Ali
(Archers Bows)

35/29/82.86%

Alex Dellow
(Archers Bows)

35/28/80%

2010/2011

Dave Wilson
(Marne Lakeside)

34/30/88.24%

Si Ayliffe
(Marne Lakeside)

31/25/80.65%
2011/2012 Rob Green
(Jolly Brewers ' B')
32/28/87.50% Neil Oxborrow
(Legion Bulls)
36/26/72.22%
2012/2013 Alan Worrell
(The Brickies')
28 / 25 / 89.29% Nick Edwards
(BSSC 'A')
27 / 24 / 88.89%
2013/2014 Aaron Fennell
(Marne Monsoons)
77.14% Ciaran Savage
(Takeley Social Club')
76.32%
2014/2015        
2015/2016 Anthony Matthews
(Gate Crashers)
PL 38 Won 29 - 76.32% Malcolm Ward
(Birchanger Guys 'n' Girls)
PL 32 Won 23 - 71.88%
2016/2017 Justin Everett
(The Brickies)
PL 33 Won 27 - 81.82% Paul Cutmore
(B.S.S.C)
PL 32 Won 22 - 68.75%
         

Hotshots - Division Two - Frames Won
 

2004/2005

Chris Sharp
(Tanners Arms)

40/33/82.50%

Neil Tilstone
(Stansted FC A)

41/28/68.29%

2005/2006

Brian Bell
(Stansted FC B)

32/25/78.13%

-

-

2006/2007

Jamie Wyatt
(Archers Crossbows)

44/30/68.18%

Gavin Calder
(Elsenham Hawks)

37/29/78.38%

Hotshots - Division Three - Percentage
 

Year

Winners

Played//Won//%

Runners Up

Played/Won/%

2001/2002

Trevor Aylward
(Black Horse)

18/16/88.89%

T Sabey
(Elsenham Bowls Club)

28/21/75.00%

2002/2003

Sullivan Dawkins
(Elsenham Bowls Club)

27/21/77.78% (Playoff)

Bill Boswell
(The Stag)

27/21/77.78%

2003/2004

Brian Bell
(Stansted F.C. 'B')

30/23/76.67%

John Yardley
(Falcon)

27/20/74.07%

2004/2005

Roy Barnard
(Archers Arrows)

39/36/92.31%

Des McConnell
(BSST)

28/21/75%

2005/2006

Phill Dunkley
(Brewery Tap)

28/22/78.57%

J Cavanagh
(Brewery Tap)

18/13/72.22%

2006/2007

Lewis Apps
(Flitch Snooker Club)

42/36/85.71%

Kevin Sweeney
(Flitch Snooker Club)

37/28/75.68%

2007/2008

Nick Upton
(Marne)

29/23/79.31%

Rob Green
(Marne)

36/28/77.78%

2008/2009

Lenny Piers
(Cock Inn)

25/17/68%

Bryan Stefanski
(Good Intent)

37/24/64.86%

2009/2010

Dave Wilson
(Stortford Lakeside Superbowl)

38/34/89.47%

Graham Hurt
(Stortford Lakeside Superbowl)

38/33/86.84%

2010/2011

Ciaran Savage
(Takeley Sports and Social Club)

31/27/87.10%

Tony Allum
(Four Ashes 'A')

31/23/74.19%
2011/2012 Lenny Piers
(BSSC 'A')
30/25/83.33% Mandy Laurie
(BSSC Dames)
31/23/74.19%
2012/2013 Aaron Fennell
(Marne Bulmers)
28 / 25 / 89.29% Daniel Naughton
(Kings Arms 'B')
27 / 21 / 77.78%
         

Hotshots - Division Three - Frames Won
 

2004/2005

Roy Barnard
(Archers Arrows)

39/36/92.31%

John Yardley
(Falcon)

37/27/72.97%

2005/2006

Phill Dunkley
(Brewery Tap)

28/22/78.57%

-

-

2006/2007

Lewis Apps
(Flitch Snooker Club)

42/36/85.71%

Kevin Sweeney
(Flitch Snooker Club)

37/28/75.68%

Singles League - Division One

Year

Winners

Runners Up

2005/2006

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

Andy Hardie
(Legion Lions)

2007/2008

John Howarth
(Archers Arrows)

Graham Hurt
(Archers Arrows)

Singles League - Division Two

Year

Winners

Runners Up

2005/2006

John Howarth
(Marne A)

Steve Gabriel
(Legion Lions)

2007/2008

Ross Leavers
(Elsenham Banditos)

Simon Brace
(Elsenham Banditos)

Singles League - Division Three

Year

Winners

Runners Up

2005/2006

Tim Holyomes
(Legion Lions)

Chris Murdoch
(Feathers)

Singles League - Division Four

Year

Winners

Runners Up

2005/2006

Simon Brace
(Elsenham Hawks)

Malcolm Ward
(Archers Bows)

Singles League - Knockout Cup

Year

Winners

Score Runners Up

2005/2006

John Howarth
(Marne A)

5-0 Phill Dunkley
(Brewery Tap)

2007/2008

Graham Hurt
(Archers Arrows)

6-4 Richard Morland
(Feathers A)

Summer League - Team Knockout
 

Year

Winners

Score

Runners Up

  2000  

Marne 'A'

5-4

Waggon and Horses 'A'

2001 Archers 'A' 5-4 Archers 'B'
2002 Legion Lions 5-1 Boars Head
2003 Legion Lions 5-1 Takeley Caravan Park
2004 Marne 'A' 5-2 Legion Lions
2005 Legion Lions 5-1 Marne 'A'
2006 Feathers 5-4 Archers Arrows
2007 Nags Head (Moreton) 5-3 Legion Lions
2008 Archers Crusaders 5-3 Legion Lions
2009 Legion Lions 5-2 Archers Arrows
2010 Legion Lions 5-0 Bricklayers Arms
2011 Marne 'B' 5-1 Legion Bulls
2012 Legion Rhino's 5-4 The Caravans @ Bricklayers Arms
2013 Marne In Holstens 5-2 BSSC AA
2014 The Holstens (Bricklayers) 5 - 2 Vitamins & Minerals (Bricklayers)
2015 The Brickies 5 - ? ?
2016 Gate Swingers 5 - ? Vitamins & Minerals (Elsenham Bowls)
2017 Stansted Scanners 4 - 5 Gate Swingers

Singles - Summer League
 

Year

Winner

Score

Runner Up

  2000  

 

?

 

  2001  

Graham Hurt
(Marne A)

4-0

Nick Edwards
(Archers A)

2002

Andy Hardie
(Legion Lions)

4-2

Paul Marler
(Legion Lions)

2003

Martin Cockburn
Archers Arrows

4-2

Julian Haslam
(Legion Lions)

2004

Leon Peters

4-1

Steve Gabriel

2005

Andy Hardie
(Legion Lions)

4-1

Simon McConnell
(BSST)

2006

Steve Gabriel
(Legion Lions)

4-0

Ian Piggott
(Marne)

2007

Jon Howarth
(Archers Arrows)

4-3

Martin Cockburn
(Archers Arrows)

2008

Mark Sleeman
(Legion Lions)

4-0

Phill Dunkley
(Brewery Tap)

2009

Craig Hay
(Legion Lions)

4-3

Adrian Holyomes
(Legion Lions)

2010

Craig Hay
(Legion Lions)

4-3

John Howarth
(Tanners Tornadoes)

2011

John Howarth
(Archers)

4-3

Gary Wilsher
(Bricklayers Arms)

2012

Paul Court
(Bricklayers)

? Gary Wilsher
(Bricklayers Arms)
2013

Neil Rooke
(Bricklayers)

4 - 1 Daniel Brace
(Marne Inn)
2014 Richard Berry
(Bricklayrs)
4 - 3 Adrian Holyomes
(Bricklayers)
2015      
2016      
2017 Aaron Fennell 4 - 0 Ross Leavers

Doubles - Summer League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

  2000  

 

?

 

2001 Graham Hurt & Dave Wilson
(Marne 'A')
? Boyd Picton & Dave Morris
(Waggon & Horses)
2002 Martin Cockburn & Leon Peters
(Archers)
4-2 Dave Morris & Kevin Harrigan
(Waggon & Horses)
2003 Steve Seabridge & Rob Beckenham
(Archers Daggers)
3-1 James Johnson & Chris Moyes
(Robin Hood)
2004 Graham Hurt & Jon Howarth
(Marne A)
4-3 Adrian & Tim Holyames
(Legion Lions)
2005 Garry Wyatt & Jamie Wyatt
(Marne A)
4-1 Adrian & Tim Holyames
(Legion Lions)
2006 Ian Piggott & Ross Leavers
(Marne B)
4-0 Chris Holden & James Baker
(Takeley Park)
2007 Richard Obeney & Mark Sleeman
(Legion Lions)
4-3 Adrian & Tim Holyomes
(Archers/Legion)
2008 Richard Obeney & Mark Sleeman
(Legion Lions)
4-0 Andy Hardie/Steve Gabriel
(Legion Lions)
2009 Adrian & Tim Holyomes
(Legion Lions)
4-1 Paul Marler & Craig Hay
(Legion Lions)

2010

Craig Hay & Marc Sleeman
(Legion Lions)

4-3

Andy Cotter & Fysal Barlow
(Four Ashes)

2011

X

4-

Y

2012

Richard Obeney & Neil OxborrowSleeman
(Legion Lions)

4-2

Kelly Hoare & Nick Edwards
(BSSC)

2013

Reece Kaphalas & James Reilly
(Legion)

4 - 3

Ross Leavers & Richard Berry
(Bricklayers)

2014 Marc Hargreaves & Dan Brace
(Bricklayers)
1 - 4 Ross Leavers & Richard Berry
(Bricklayers)
2015      
2016      
2017 Jon Selwood & Mark Smith 4 - 1 Dave Wilson & Martin Cockburn

Scotch Doubles - Summer League
 

Year

Winners

Score

Runners Up

2010

Garry Wyatt & Jamie Wyatt
(Archers)

4-0

Nick Edwards & Len Piers
(Tanners Arms)

2011

John Howarth & Craig Houston
(Archers)

4-3

Paul Court & Dave Morris
(Bricklayers Aarms)

2011

Paul Court & Dave Morris
(Bricklayers Aarms)

4-0

Chris Murdoch & Andy Wagstaff
(Tanners Arms)

       

2013

Adrian Holyhomes & Tim Holyhomes
(Marne Inn)

4 - 2

Brian Felton & Luke Felton
(Kings Arms)

2014 Adrian Holyhomes & Tim Holyhomes
(Marne Inn)
4 - 3 Aaron Fennell & Warren Howell
(Marne Inn)
2015      
2016      
2017

Dan Harper & Howard Baynes
(Stortford Sports)

4 - 2 Gareth Johnson & Lenny Piers
(B.S.S.C.)

Captains Cup - Summer League
 

Year

Winner

2002 Andy Malins
(Black Horse)
2003 Martin Cockburn
(Archers Arrows)
2004 Jamie Wyatt
(Marne A)
2005 Richard Obeney
(Legion Lions)
2006 Graham Hurt
(Marne A)
2007 Graham Hurt
(Archers A)
2008 Simon Brace
(Elsenham Banditos)
2009 Martin Cockburn
(Archers Arrows)


Last Updated on Saturday, September 16, 2017 3:59 PM